Smart Solar

Hvordan ser solcellemarkedet i Danmark ud i 2026 – og hvor er kunderne?

Af Smart Solar redaktion · Opdateret

Kort svar

Pr. 30. september 2026 var der 175.455 nettilsluttede solcelleanlæg på ca. 5.468 MW ifølge Energistyrelsen. I første halvår 2026 faldt installeret effekt på private anlæg til 28,2 MW og på erhverv til 37,2 MW, mens projekter over 1 MW voksede til 271 MW (Dansk Solcelleforening). Tallene viser segmenter, ikke hvor kunderne bor.

Det vigtigste

  • Pr. 30. september 2026: 175.455 nettilsluttede anlæg og ca. 5.468 MW. Kapaciteten steg med 63 MW siden 30. juni (Energistyrelsen).
  • Første halvår 2026: private anlæg 28,2 MW (mod 36,3), erhverv 37,2 MW (mod 55,2), projekter over 1 MW 271 MW (mod 208).
  • Tallene er effekt og registreringer, ikke antal solgte projekter eller kunder. Kilderne bruger forskellig opdeling og periode.
  • Brug landstallene som baggrund, og mål dit eget segment og område mod dem. For private anlæg angiver kilden ingen særskilt årsag til faldet.
  • Energistyrelsen udgiver en solcelleopgørelse hvert kvartal. Sammenlign kun tal fra samme kilde og periode.

Hvor mange solcelleanlæg er der i Danmark?

Pr. 30. september 2026 var der registreret 175.455 nettilsluttede solcelleanlæg på i alt ca. 5.468 MW. Kapaciteten steg med 63 MW, svarende til 1,2 %, siden opgørelsen pr. 30. juni.

Tallene kommer fra Energistyrelsens kvartalsopgørelse, som er delt op efter støtte- og afregningsordning, ikke efter private og erhvervskunder.

Energistyrelsens kategoriMW 30/9-2026Anlæg 30/9-2026Ændring siden 30/6-2026
Uden støtte og egetforbrug3.16483+25 MW, +1 anlæg
Egetforbrug med øjebliksafregning1.12879.842+39 MW, +2.678 anlæg
Støttet via tidligere udbud238480 MW, 0 anlæg
Tidligere støtte- og afregningsordninger93895.4810 MW, −46 anlæg
Samlet5.468175.455+63 MW, +2.633 anlæg

Kilde: Energistyrelsen, solcelleopgørelse for 3. kvartal 2026, 2. oktober 2026. Enkelte summer afviger med 1 i kildens egen tabel.

Energistyrelsen skriver selv, at kvartalets vækst drives af ét nyt anlæg uden støtte og egetforbrug på 25 MW og af anlæg med egetforbrug og øjebliksafregning. Styrelsen påpeger også, at data løbende justeres: et anlæg, der blev nettilsluttet for fx fire måneder siden, kan først nu være indrapporteret. Læs derfor en kvartalsændring som registreringer, ikke som anlæg sat op i kvartalet.

Egen udregning ud fra tabellen viser, hvor forskellige kategorierne er. De 83 anlæg uden støtte og egetforbrug er i gennemsnit ca. 38 MW, de 79.842 anlæg med egetforbrug og øjebliksafregning ca. 14 kW, og de 95.481 anlæg på tidligere ordninger ca. 10 kW. Ca. 58 % af effekten sidder altså i 83 anlæg, mens næsten alle anlæg ligger i de to kategorier med mindre anlæg.

Hvordan udviklede privat, erhverv og store anlæg sig i første halvår 2026?

Private anlæg og erhverv tabte installeret effekt i første halvår 2026, mens projekter over 1 MW voksede. I alt blev der ifølge Dansk Solcelleforening installeret 336,7 MW, 11 % mere end i første halvår 2025.

SegmentFørste halvår 2025Første halvår 2026Ændring
Private anlæg36,3 MW28,2 MW−8,1 MW (ca. −22 %)
Erhverv (C&I)55,2 MW37,2 MW−18,0 MW (ca. −33 %)
Projekter over 1 MW208 MW271 MW+63 MW (ca. +30 %)

Kilde: Dansk Solcelleforening, gengivet af pv magazine, 31. august 2026. Ændring i MW og procent er vores egen udregning.

Væksten kom altså fra store projekter. Ifølge pv magazines gengivelse peger Dansk Solcelleforening på, at rammevilkårene for decentrale anlæg ikke er attraktive nok i et marked med lave energipriser, og fremhæver især erhverv. Det er foreningens vurdering, ikke en målt årsag. For private anlæg angiver artiklen ingen særskilt årsag, og vi gætter ikke på en.

Tabellen her og tabellen ovenfor kommer fra to forskellige kilder med hver sin opdeling og periode. Læg dem ikke sammen, og sammenlign ikke et kvartal fra Energistyrelsen direkte med et halvår fra Dansk Solcelleforening.

Hvad viser 2024-tallene om forholdet mellem segmenterne?

I 2024 stod projekter over 1 MW for knap to tredjedele af den installerede effekt, mens private anlæg stod for ca. 14 %. Ifølge Dansk Solcelleforening blev der i alt installeret 545 MW i 2024, mod 378 MW i 2023 og mere end 1 GW i 2022.

SegmentMW 2024Andel af 2024
Private anlæg (under 15 kW)74ca. 14 %
Erhverv (op til 1 MW)115ca. 21 %
Projekter over 1 MW356ca. 65 %
I alt545100 %

Kilde: Dansk Solcelleforening, gengivet af pv magazine, 20. januar 2025. Andelene er vores egen udregning.

I første halvår 2026 var andelen for projekter over 1 MW ca. 80 % af 336,7 MW, private anlæg ca. 8 % og erhverv ca. 11 %. Et helt år og et halvår er ikke det samme, så brug sammenligningen som retning, ikke som præcis ændring. Tjek også segmentgrænserne hos foreningen, før du stiller to opgørelser op mod hinanden.

Årstallene svinger kraftigt, så et enkelt halvår siger lidt om, hvad du skal forvente næste år.

Hvad betyder udviklingen for et installationsfirma?

Landstallene viser, hvor effekten kommer fra, men ikke hvordan dit firma klarer sig. Tre ting kan du bruge dem til.

  1. Sæt dit eget segment op mod landstallet. Find antal solgte og installerede anlæg og kW for første halvår 2025 og 2026, og regn ændringen ud. Ligger du langt fra ca. −22 % for private anlæg eller ca. −33 % for erhverv, er det værd at finde ud af hvorfor.
  2. Planlæg kapacitet efter din egen pipeline, ikke efter MW. 28,2 MW er et tal for hele landet. Hvor mange besigtigelser og tilbud du skal bruge pr. solgt anlæg, ser du kun i dine egne tal.
  3. Vurder, om de store projekter er din forretning. Det er dér, væksten i MW lå i første halvår 2026. Efter vores vurdering kræver projekter over 1 MW andre kompetencer end tagmontage, fx myndighedsgodkendelse, nettilslutning og finansiering. Læs skal dit firma byde på anlæg over 1 MW og fra privat til erhvervskunder, før du ændrer kurs.

Afsæt en halv time hvert kvartal til at opdatere sammenligningen, når Energistyrelsen udgiver en ny opgørelse.

Landstal siger intet om efterspørgslen i dit område. Vil du teste et område, før du bygger kapacitet, er købte leads én mulighed og dit eget netværk og lokale synlighed en anden. Vi er en leadformidler: vi skaffer henvendelser fra boligejere, der selv har udfyldt en formular og givet samtykke til, at installatører kontakter dem om tilbud, og sender dem videre. Vi installerer ikke selv og sælger ikke anlæg.

Du vælger selv dit område (postnumre, radius fra et postnummer eller regioner) og sætter selv et loft pr. uge. Antallet er et maksimum, ikke en garanti. Et lead deles med højst 4 installatører og er ikke eksklusivt. Hvordan du regner pris pr. kunde ud, står i kan købte solcelleleads betale sig?.

Hvor finder du selv tallene, når de opdateres?

Energistyrelsen udgiver en solcelleopgørelse hvert kvartal. Den seneste dækker 3. kvartal 2026, og arkivet over tidligere opgørelser går tilbage til 1. kvartal 2023.

  1. Åbn Energistyrelsens side om solenergi, og hent den seneste solcelleopgørelse.
  2. Notér tal, periode og udtræksdato. Tallene pr. 30. september 2026 er udtrukket fra stamdataregisteret den 1. oktober 2026.
  3. Sammenlign kvartal mod kvartal fra Energistyrelsen og halvår mod halvår fra Dansk Solcelleforening. Bland ikke de to.
  4. Skriv kilde, dato og enhed (MW eller antal anlæg) ud for hvert tal i dit regneark, så du kan stå ved tallet senere.
  5. Kig også på Energistyrelsens kort over nettilsluttede solcelleanlæg på samme side. Kortlaget «Solcelleanlæg på kommuneniveau» viser samlet kapacitet pr. kommune, hvis du vil se på dit eget område.

Tallene fra Dansk Solcelleforening i denne guide er hentet fra pv magazines gengivelse: første halvår 2026 (31. august 2026) og hele 2024 (20. januar 2025). Tjek foreningens egen opgørelse, før du citerer dem videre.

Hvad fortæller tallene ikke?

Landstallene viser hverken, hvor efterspørgslen er, hvad der bliver solgt, eller hvor mange kunder der er pr. installatør. Det er fælderne, når du læser markedstal:

  • Geografi. Tabellerne her er landstal. Energistyrelsens kort viser samlet kapacitet pr. kommune, men ikke, hvor efterspørgslen er størst.
  • Kunder pr. installatør. I de opgørelser, vi har læst, står der ikke, hvor mange firmaer der deler markedet, så du kan ikke regne en markedsandel ud af dem.
  • Salg. Tallene viser registrerede og installerede anlæg, ikke tilbud eller aftaler. Et anlæg, du sælger i dag, dukker først op i statistikken, når det er nettilsluttet og indrapporteret.
  • Årsager. For private anlæg står der ingen særskilt årsag til faldet, og for erhverv er det foreningens egen vurdering. Byg ikke en strategi på en forklaring, ingen har målt.
  • To kilder, to tal. pv magazine citerer Dansk Solcelleforening for en samlet kapacitet på 5,4 GW uden at oplyse opgørelsesdato. Energistyrelsen opgjorde 5.405 MW pr. 30. juni og ca. 5.468 MW pr. 30. september 2026. Notér altid kilde og dato.
  • MW er ikke projekter. Et stort anlæg fylder lige så meget i MW som mange små, men for dit firma er det ikke samme type arbejde.

Står du i begyndelsen af opbygningen af et solcellefirma, er guiden til at blive solcelleinstallatør næste skridt. Det samlede overblik ligger i overblikket for solcelleinstallatører.

Spørgsmål og svar

Hvor mange solcelleanlæg er der i Danmark i 2026?

Pr. 30. september 2026 var der ifølge Energistyrelsen registreret 175.455 nettilsluttede solcelleanlæg på ca. 5.468 MW. Det er 63 MW (1,2 %) mere end pr. 30. juni. Tallet er et øjebliksbillede fra stamdataregisteret, og styrelsen påpeger, at data løbende justeres, når netselskaberne indrapporterer.

Hvor meget solcelleeffekt blev installeret i første halvår 2026?

Ifølge Dansk Solcelleforening, gengivet af pv magazine, blev der installeret 336,7 MW i første halvår 2026, 11 % mere end i første halvår 2025. Private anlæg stod for 28,2 MW, erhverv for 37,2 MW og projekter over 1 MW for 271 MW. Tallene er effekt, ikke antal anlæg.

Faldt markedet for private solceller i første halvår 2026?

Installeret effekt på private anlæg faldt fra 36,3 MW i første halvår 2025 til 28,2 MW i første halvår 2026, ca. 22 %. Artiklen fra pv magazine angiver ingen særskilt årsag til det private fald. Tallet er målt i MW og siger derfor ikke direkte, hvor mange projekter der blev solgt.

Hvor ofte opdateres tallene for solcelleudbygningen?

Energistyrelsen udgiver en solcelleopgørelse hvert kvartal, og den seneste dækker 3. kvartal 2026. Dansk Solcelleforenings tal for installeret effekt pr. segment er i denne guide gengivet via pv magazine for første halvår 2026 og for hele 2024. Sammenlign kun tal fra samme kilde og periode.

Kan jeg bruge landstallene til at planlægge min kapacitet?

Brug dem som baggrund, men ikke som plan. Landstallene viser effekt og registreringer, ikke efterspørgslen i dit område eller antal kunder pr. installatør. Regn i stedet dit eget antal besigtigelser, tilbud og solgte anlæg pr. kvartal og sammenlign udviklingen med landstallet for dit segment.

Kilder

  1. Solcelleudbygningen i Danmark pr. 3. kvartal 2026 — Energistyrelsen, 2. oktober 2026
  2. Solenergi (solcelleopgørelser og kort over nettilsluttede solcelleanlæg) — Energistyrelsen
  3. Denmark adds 337 MW of solar in H1 — pv magazine (tal fra Dansk Solcelleforening), 31. august 2026
  4. Denmark's solar capacity surpasses 4 GW — pv magazine (tal fra Dansk Solcelleforening), 20. januar 2025

Tilmeld dig

Skriv dine kontaktoplysninger, så kontakter vi dig om et muligt samarbejde om leads.